Ogniwa paliwowe
Ogniwa paliwowe są przyrządami elektro-chemicznymi jakie stanowią przełom, w obłędnie popularnej dziś, w kwestii źródeł alternatywnej energii. Pozwalają one uzyskać energię elektryczną oraz cieplną dzięki zachodzącej wewnątrz reakcji chemicznej.
Reakcja ta natomiast opiera się na utlenianiu w dalszym ciągu dostarczanego z zewnątrz paliwa. Oprócz dość dużej wydajności energetycznej, ogniwa odróżniają się ponadto sporą czystością dzięki temu technika ta jest wciąż wspierana przez najlepsze światowe mocarstwa jak Stany Zjednoczone bądź kraje Unii Europejskiej oraz wysoko rozwinięte kraje azjatyckie.
W odróżnieniu od ogniw galwanicznych, w których energia na wstępie musi być zgromadzona pośrodku systemu, co może potrwać wręcz do paru godzin, ogniwa paliwowe są zależne jedynie od doprowadzanego do nich paliwa a co za tym idzie są niemal natychmiast gotowe do pracy.
Ogniwa wodorowe
Najpopularniejszymi ogniwami paliwowymi są ogniwa wodorowe wykorzystujące do własnej pracy wodór i tlen. W tym miejscu można zauważyć wyraźnie dalszą różnicę w odniesieniu do ogniw galwanicznych w jakich wytwarzanie prądu opiera się na niezliczonych reakcjach chemicznych co powoduje rozładowywanie baterii. Tok chemiczny powstały w okresie fabrykacji energii w ogniwie paliwowym a konkretniej w ogniwie wodorowym nie zmienia struktury chemicznej ani elektrod ani elektrolitów (substancji przewodzącej prąd).
Zastosowania
Dziś ogniwa paliwowe stosuje się zwłaszcza do wyrabiania baterii stosowanych w urządzeniach przenośnych oraz w elektrowniach stacjonarnych, generatorach prądu również skromnej jak nawet oraz sporej mocy. Dodatkowo ogniwa mamy możność z uznaniem pożytkować jako zastępcze źródła energii w pozostałych dziedzinach. Prowadzone są masowe testy oraz eksperymenty na kolejnych towarach które są w stanie korzystać ze źródeł energii ogniw paliwowych.